Quantcast
Channel: Blog o zwierzętach
Viewing all articles
Browse latest Browse all 498

Kawa z odchodów zwierzęcia!

$
0
0

Witajcie! :) Chciałabym Was poinformować, że po prawej stronie mojego bloga znajduje się baner ze zwierzętami i napisami: Kup lub sprzedaj psa, kota...  oraz Najlepsze ogłoszenia o zwierzętach. Gdy kliknięcie w ten baner przekieruje Was na portal ogłoszeniowy gdzie na dom czeka naprawdę dużo zwierząt. Może akurat zobaczycie jakieś zwierzątko, w którym od razu się zakochacie i dacie mu dom. Chociaż tam zerknijcie, bo są tam również ogłoszenia o tym, że komuś zaginął zwierzak, więc jeżeli go widzieliście to moglibyście pomóc. :) Naprawdę warto zajrzeć!

Kochani! Dzięki Waszym głosom mojej siostrze udało się zdobyć tytuł Miss Moraw i Śląska. Bardzo wszystkim z całego serca dziękuje! Skoro wiem, że można na Was polegać mam kolejne zadanie. Moja siostra Agnieszka jest teraz w innym konkursie. Wystarczy w nim tylko polubić zdjęcie na facebook'u. Liczę na Was! :*

Głosowanie


Najdroższa kawa świata Kopi Luwak powstaje dzięki niewielkiemu ssakowi - łaskunowi zwanemu w Indonezji luwakiem. Niestety popyt na ekskluzywną używkę powoduje, że te zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach i przeżywają horror, często umierając w męczarniach.

Luwak stał się sławny z powodu swoich wysublimowanych kubków smakowych. Ten wybitny ekspert zawsze odnajdzie najdojrzalsze, najlepsze ziarenka kawy i zje je ze smakiem. W jego przewodzie pokarmowym trawiony jest tylko zewnętrzny miąższ, a najsmaczniejsza część kawy pozostaje nienaruszona. Po około 12 godzinach łaskun, razem z odchodami, wydala lekko sfermentowane ziarna. Ludzie wybierają je ręcznie z kupy, czyszczą, a następnie na specjalnych łóżkach suszą powietrzem o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Gdy w ziarnach będzie tylko 11 procent wody, proces uznaje się za zakończony. Potem kawa jest palona na głębokich patelniach.

Dorosły zwierzak mierzy około 60 cm i waży od dwóch do pięciu kilogramów. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień najczęściej śpi. Dla obrony i znaczenia terenu wydziela z odbytu nieprzyjemną woń. Ma gęste szare futro, długi ogon i wielkie pazury, dzięki którym z łatwością wspina się na drzewa czy krzewy. Na wolności żywi się mięsem (myszy, insekty) oraz bananami, papają, guawą, a także najlepszymi ziarnami kawy. Sympatyczny, niewielki ssak potrafi dziennie zjeść jej nawet 1,15 kg, ale na wolności nigdy nie stanowi ona podstawy pokarmu, raczej bywa dla niego deserem. Niestety łaskunów na wolności jest już niewiele. Indonezyjczycy zorientowali się, że zainteresowanie Kopi Luwak jest olbrzymie i zaczęli zamykać te dzikie zwierzęta w klatkach. Hodowle przypominają fermy drobiu. Czasami luwaki nawet nie mogą się odwrócić. Mają tylko jeść i robić kupę. Horror!

Organizacje obrony praw zwierząt apelują, aby klatki miały przynajmniej 2,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości, a zwierzęta powinny być w nich przetrzymywane nie dłużej niż sześć miesięcy. To niestety tylko teoria. Zdarza się, że właściciel kawiarni ma w klatce na zapleczu kilka luwaków trzymanych w tragicznych warunkach. Nie obchodzi go, że zwierzęta cierpią. Ważne, by klienci mieli kawę, za którą zapłacą kilkadziesiąt dolarów za filiżankę! Luwaki fatalnie znoszą pobyt za kratkami. Nie mogą być trzymane w grupie, bo... pozjadają się nawzajem. Niestety często wpadają w depresję, kręcą się jak zwariowane w kółko, odgryzają sobie łapy, rozbijają głowy o klatki. To wszystko od nadmiaru kofeiny! Zachłani producenci Kopi Luwak karmią te zwierzęta tylko i wyłącznie kawą. Liczy się szybki zysk, a zwierzętom odbija. Fachowcy szacują, że łaskun po diecie składającej się tylko z kawy czuje się jak człowiek, który wypijałby 100 filiżanek tego czarnego naparu dziennie!

Dobrej jakości kawa Kopi Luwak to ekskluzywny produkt. Napar ma intensywny aromat, bogaty smak z nutą czekolady i karmelu. Według oficjalnych informacji, rocznie odzyskuje się z odchodów łaskuna tylko 400 kg oryginalnego ziarna. To jednak nieprawda. W nielegalnych hodowlach produkuje się pewnie trzy razy tyle albo i więcej. Wszystko z chęci zysku. Na kilogramie najlepszej kawy można zarobić nawet tysiąc dolarów. Problem jednak w tym, że kawa pozyskana z odchodów łaskunów przebywających w hodowli jest znacznie mniej smaczna od tej wyciąganej z kupy zwierząt żyjących na wolności. Luwak jest smakoszem kawy i je tylko najlepsze ziarna. Gdy ma w diecie tylko kawę, zatraca swój słynny smak. Je by przeżyć.

Jak ludzie wpadli na to, żeby ziarna wybierać z ekskrementów zwierzęcia? Z biedy. W XVIII wieku Holendrzy zabronili mieszkańcom Jawy korzystać z owoców kawy hodowanej na plantacjach. Cała produkcja miała trafić na eksport. Tubylcy zobaczyli, że luwaki jedzą kawę, a następnie w ich odchodach można znaleźć prawie niestrawione, cenne ziarna. Zbierali je, suszyli, potem parzyli z nich aromatyczną używkę. Jej sława obiegła całą wyspę. Dziś smakosze z całego świata płacą za jawajski przysmak krocie.

Luwaki występują nie tylko w Indonezji, ale w tym kraju produkcja kawy z ich odchodów jest największa. Żyją też na wolności w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej oraz Chinach, ale w tym kraju w ostatnich latach zostały bardzo przetrzebione. Wpływ miała na to informacja Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), która stwierdziła, że przenosiły one wirus SARS. W Indonezji, jak widać, nikt się tym nie przejmuje. Biznes się kręci w najlepsze, a luwaki cierpią katusze.


Tekst napisał: Krzysztof Świercz dla onet.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 498

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra