Witajcie! :) Chciałabym Was poinformować, że po prawej stronie mojego bloga znajduje się baner ze zwierzętami i napisami: Kup lub sprzedaj psa, kota... oraz Najlepsze ogłoszenia o zwierzętach. Gdy kliknięcie w ten baner przekieruje Was na portal ogłoszeniowy gdzie na dom czeka naprawdę dużo zwierząt. Może akurat zobaczycie jakieś zwierzątko, w którym od razu się zakochacie i dacie mu dom. Chociaż tam zerknijcie, bo są tam również ogłoszenia o tym, że komuś zaginął zwierzak, więc jeżeli go widzieliście to moglibyście pomóc. :) Naprawdę warto zajrzeć!
Nie tylko ludzie, ale także psy i koty, jeśli stracą kończyny, mają szansę na protezy, które połączą się z organizmem tak, jak żywa tkanka. Jeden z pierwszych zwierzaków, który dzięki temu może się na nowo normalnie poruszać, to kot Oscar
Nowe medyczne rozwiązanie może się okazać przełomowe w leczeniu, zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Technologia ITAP umożliwia wszczepienie protezy w miejscu amputacji w taki sam sposób, jak łączy się żywa tkanka. Została stworzona z myślą o ludziach, którzy stracili kończyny w wypadkach, i gwarantuje szybki powrót do wysokiej jakości życia. Użyto jej m.in. w trakcie operacji kobiety, która w zamachu bombowym straciła ramię.
Bioniczne kończyny pojawiły się też w weterynarii. Pionierem jest tu Noel Fitzpatrick, lekarz weterynarii pochodzący z Irlandii, ekspert w zakresie rozwiązań neuro-ortopedycznych. Świat usłyszał o nim, gdy postanowił uratować kota Oscara, któremu żniwiarka obcięła tylne łapy. Zespół Noela Fitzpatricka wszczepił zwierzęciu implanty, które zostały zaprojektowane na londyńskim uniwersytecie. Ich innowacyjność polega na tym, że proteza jest przymocowywana bezpośrednio do kości, dzięki czemu tkanka kostna obrasta ją tak jak skóra – co zapewnia trwałość i chroni przed infekcjami. Po rehabilitacji kot Oscar może funkcjonować tak samo jak przed tragicznym w skutkach wydarzeniem.
Najnowsze dokonania superweterynarza można śledzić w serialu dokumentalnym „Supervet – na pomoc zwierzakom”, w którym Noel Fitzpatrick i jego 100-osobowy silny zespół leczą najtrudniejsze przypadki chorych zwierząt za pomocą najnowocześniejszych metod, takich jak wszczepianie futurystycznych bionicznych kończyn. Można obejrzeć m.in. historię psa, który trafia do kliniki poturbowany przez samochód ze sparaliżowaną tylną częścią ciała; dwa pudle potrzebujące skomplikowanych zabiegów medycznych, m.in. operacji kolana i protezy stawu biodrowego; kota Loki potrąconego przez samochód, który ma zmiażdżoną miednicę, a uszkodzenie nerwu grozi, że zwierzę może już nigdy nie odzyskać władzy w nogach.
Superweterynarz gości co czwartek o 21 na antenie Polsat Viasat Nature.
źródło: psy.pl